JUNIOR PAN AMERICAN CHAMPIONSHIPS 

Sao Paolo, Brazil July 25 - 31, 2008

USA Junior Pan Ams

Team USA

Team Rosters     US Photographs     All Nation's Photographs

Women's Group Men's Group A Men's Group B
Mexico (MEX) 1-3 Brazil (BRA) 3-1 Netherlands Antilles(NED) 0-4
Puerto Rico (PUR) 0-4 Canada (CAN) 4-0 Argentina (ARG) 1-3
Canada (CAN) 3-1-0 Venezuela (VEN) 1-3 Puerto Rico (PUR) 3-1
Brazil (BRA) 3-1 Trinidad (TRI) 0-4 USA (USA) 4-0
USA (USA) 3-1-0 Mexico (MEX) 2-2 Columbia (COL) 2-2


Friday July 25

#1 W MEX 2 - USA 9      Photographs

USA - 1 - Ashleigh Johnson / 2 - Yoshiye Andersen (1) / 3 - Ivana Castro / 4 - Cory Dodson / 5 - Rachel Fattal / 6 - Ashley Grossman (2) / 7 - Kodianne Hill (1) / 8 - Samantha Judy - King / 9 - Laura Lopez (2) / 10 - Julia Peters (1) / 11 - Tiera Schroeder (captain) (1) / 12 - Monica Vavic (1) / 13 - Jillian Yocum

Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay Technical: Chris Oeding / Assistant-technical: Serela Kay

Mexico - 1 - Brenda Felix / 2 - G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (1) / 3 – Raquel Escutia Garcia / 4 – E. Paola Martinez Mondragon (captain) (1) / 3 - Escutia Raquel Garcia / 4 - E.Alejandra Flores Livas (1) / 5 – Marcela Amador Morgan / 6 – N. Alejandra Flores Livas (1) / 5 - Marcela Amador Morgan / 6 - N.Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Fernanda Alvarez Morales / 7 - Doris C.Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Alvares Salinas / 8 - Liliana E.Rodrigues / Huerta / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen Rodrigues / Huerta / 9 - Jazmin Leon Gallegos / 10 - Lorena Sanchez Itzel Baz / 11 - Daniela Salazar Coriel / 12 - Carina Carballo Chanton / 13 - Jose Maria Amarillas Virgen

Técnico: Alfredo Souza Martinez Technical: Alfredo Souza Martinez

#2 W PUR 7 - BRA 13

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme (4) / 3 – Patrícia Marcondes (2) / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori (1) / 10 – Sophia Bittencourt (4) / 11 – Marcela Braga / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) (2) / 13 – Laura dos Santos

Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Antônio Canetti

Porto Rico - 1 – Maria Gutierrez / 2 – Natalia Massanet (1) / 3 – Osmarie Quiñones (1) / 4 – Caroline Matos (capitã) (2) / 5 – Paola Laboy / 6 – Nicole Schmidt /
7 – Alexandra Oppenhaimer / 8 – Neushla Abreu / 9 – Nanichi Ramos (3) / 10 – Laura Jimenez / 11 – Natalie Rivera / 12 – Stephanie Guzman / 13 – Mariani Jimenez

Técnico: José Ortiz

#3 M AHO 4 - COL 8

Colômbia - 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) (1) / 3 – Gliserio Vergara (1) / 4 – Juan Pinto (1) / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro (1) / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo / 10 – Pablo Villa (3) / 11 – David Nieto / 12 -  Sergio Guarin (1) / 13 – Jaime Hengo

Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

Netherlands Antilles - 1 – Caetano Kluijver / 2 – Karym Leito (capitão) / 3 – Bram Rooijakhers / 4 – Javier Diaz / 5 – Josué Houi (1) / 6 – Renato Schot Borgh / 7 – Bjinse Bonma (1) / 8 – Maurice Rater Frans (2) / 9 – Paco Martina / 10 – Kevin Richards / 11 – Christopher Suares / 12 – Alexander Ros / 13 – Gary Lo-Fo-Wong

Técnico: Toré Vernon / Auxiliar-técnico:Pieter Kevin

#4 M CAN 19 - TRI 0

Canadá - 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) (6) / 3 – Milos Bakoc (1) / 4 – Flip Juristovski (2) / 5 – Mathieu Constantin (1) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo (2) / 8 – Omar Touni (2) / 9 – Graeme Myers / 10 – John Conway (3) / 11 – Nicolas Bicari (2) / 12 – Jared Mcelroy / 13 – Luke Anderson

Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Trinidad y Tobago - 1 – Yannick Hutson / 3 – Jonathan Bolai / 4 – Jake Gilette / 5 – Christopher Forte / 6 – Kris Thomas / 7 – Mikhail Marquez / 8 -  Alec Chin Lee / 9 – Daniel Abraham / 10 – Jason Rodriguez / 11 – Ryan Percy (capitão) /
12 – Michael Deane / 13 –  Dominic Borde

Técnico: Raul Acevedo

#5 M ARG 2 - USA 22

USA Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt (2 gols) / 3 – Thomas Briskey (2) / 4 – Nicholas Racson (2) / 5 – Griffin White (6) / 6 – Nicholas Hoversten / 7 – Joshua Samuels (3) / 8 – Ian Bamble (1) / 9 – James Perry (1) / 10 – Spencer Hamby (3) / 11 – Paul Reynolds (1) / 12 – Jesse Gillespie (1) / 13 – Bavyn Wild USA - 1 - Tommy O'Connell / 2 - Christopher Wendt (2 goals) / 3 - Thomas Briskey (2) / 4 - Nicholas Racson (2) / 5 - Griffin White (6) / 6 - Nicholas Hoversten / 7 - Joshua Samuels (3) / 8 - Ian Bamble (1) / 9 - James Perry (1) / 10 - Spencer Hamby (3) / 11 - Paul Reynolds (1) / 12 - Jesse Gillespie (1) / 13 - Wild Bavyn

Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt Technical: Douglas Peabody / Assistant-technical: Daniel Klatt

Argentina 1 - Diego Malnero / 2 - Agustín Canda / 3 - Franco Di Biasio / 4 - Tom Galimberti / 5 - Mauritius Ramirez / 6 - Agustín Pacheco (1) / 7 - Cristian Malnero / 8 - Julian Daszczyk / 9 - Juan Jose Fiol / 10 - Francisco Padulli / 11 - Nicolas Huespe /
12 - Juan Machado / 13 - Lucas Olivieri (capitão) (1) 12 - Juan Machado / 13 - Lucas Olivieri (captain) (1)

Técnico: Enrique Piedfort / Auxiliar-técnico: Facundo Bertoncini Technical: Enrique Piedfort / Assistant-technical: Facundo Bertoncini

#6 M BRA 9 - MEX 4

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi / 3 – Douglas Magalhães Soares (2) / 4 – Gustavo Coutinho (2) / 5 – Nicolas Lippolis (1) / 6 – Ricardo Guimarães (1) / 7 – Matheus Crivella (1) / 8 – Ramiro Garcia / 9 – Tomaz Leal / 10 – Caio Lima / 11 – Gustavo Guimarães (1) / 12 – Anderson Soares (1) / 13 – Matheus Lima

Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano / 3 – Jose Avalos / 4 – Erick Perez (2) / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares (1) / 7 -  Andor Ibarra (capitão) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos / 10 – Ivan Morales / 11 – César Lopez (1) / 12 -  Edwin Contreras / 13 – Jose Veja

Técnico: Rafael Acosta



Saturday July 26

#7 W MEX 3- CAN 12

Canadá - 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee / 3 – Lauren Bridges (1) / 4 – Rebekka Steenkamer (1) / 5 – Sarah Mcilveen (2) / 6 – Michelle Caron (1) / 7 – Chelsea Davison / 8 – Breda Vosters (capitã) (4) / 9 – Allison Campbell / 10 – Hanna Yelizarova / 11 – Kirstn Mase (2) / 12 – Shae Fournier (1) / 13 – Evelyn Marshall /

Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné

México - 1 – Brenda Felix / 2 – G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (2) / 3 – Raquel Escutia Garcia / 4 – E. Alejandra Flores Livas / 5 – Marcela Amador Morgan / 6 – N. Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Rodrigues  Huerta (1) / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen /

Técnico: Alfredo Souza Martinez 

#8 W USA 11- BRA 5

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme (2) / 3 – Patrícia Marcondes (1) / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho (1) / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori (1) / 10 – Sophia Bittencourt / 11 – Marcela Braga / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) / 13 – Laura dos Santos

Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Antônio Canetti

USA - 1 – Ashleigh Johnson / 2 – Yoshiye Andersen (3) / 3 – Ivana Castro / 4 – Cory Dodson / 5 – Rachel Fattal (1) / 6 – Ashley Grossman (2)  / 7 – Kodianne Hill (3) / 8 – Samantha Judy-King / 9 – Laura Lopez / 10 – Julia Peters  / 11 – Tiera Schroeder (capitã) (2) / 12 – Monica Vavic / 13 – Jillian Yocum

Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay

#9 M MEX 20- TRI 5

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano / 3 – Jose Avalos (3) / 4 – Erick Perez  / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares (3) / 7 -  Andor Ibarra (capitão) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos (2) / 10 – Ivan Morales (4) / 11 – César Lopez (6) / 12 -  Edwin Contreras (2) / 13 – Jose Veja

Técnico: Rafael Acosta

Trinidad y Tobago = 1 – Yannick Hutson / 3 – Jonathan Bolai (1) / 4 – Jake Gilette / 5 – Christopher Forte / 6 – Kris Thomas / 7 – Mikhail Marquez (2) / 8 -  Alec Chin Lee / 9 – Daniel Abraham (2) / 10 – Jason Rodriguez / 11 – Ryan Percy (capitão) / 12 – Michael Deane / 13 –  Dominic Borde

Técnico: Raul Acevedo

#10 M COL 3 - USA 23

EUA = 1 – Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt (2) / 3 – Thomas Briskey / 4 – Nicholas Racson (1) / 5 – Griffin White (5) / 6 – Nicholas Hoversten (2) / 7 – Joshua Samuels (2)  / 8 – Ian Bamble (1) / 9 – James Perry (2) / 10 – Spencer Hamby (4) / 11 – Paul Reynolds (1) / 12 – Jesse Gillespie (3) / 13 – Bavyn Wild

Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt

Colômbia = 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) / 3 – Gliserio Vergara / 4 – Juan Pinto  / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro  / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo / 10 – Pablo Villa (3) / 11 – David Nieto / 12 -  Sergio Guarin / 13 – Jaime Hengo

Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

#11 M AHO 5 - PUR 11

Porto Rico - 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas / 3 – Alan Bayo (3) / 4 – Luis Vidal (2) / 5 – Fabian Torres (capitão) (1) / 6 – Roberto Estremera (2) / 7 – Francisco Garcia / 8 – Gerardo Pomales (1) / 9 – Jesus Santa / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery (2) / 12 – Jose Marin / 13 – Ramón Vidal

Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas

Netherland Antilles - 1 – Caetano Kluijver / 2 – Karym Leito (capitão) (1) / 3 – Bram Rooijakhers / 4 – Javier Diaz (1) / 5 – Josué Houi  / 6 – Renato Schot Borgh / 7 – Bjinse Bonma / 8 – Maurice Rater Frans (2) / 9 – Paco Martina (1) / 10 – Kevin Richards / 11 – Christopher Suares / 12 – Alexander Ros / 13 – Gary Lo-Fo-Wong

Técnico: Toré Vernon / Auxiliar-técnico:Pieter Kevin

#12 M BRA 17 - VEN 5

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi (1) / 3 – Douglas Magalhães Soares (3) / 4 – Gustavo Coutinho (3) / 5 – Nicolas Lippolis / 6 – Ricardo Guimarães (1) / 7 – Matheus Crivella / 8 – Ramiro Garcia / 9 – Tomaz Leal / 10 – Caio Lima (3) / 11 – Gustavo Guimarães (3) / 12 – Anderson Soares (3) / 13 – Matheus Lima

Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

Venezuela = 1 – Jaime Blum / 2 – Luca de Vivo / 3 – Juan Otero (2) / 4 – Richard  Barrena (1) / 5 – Jordi Noya (1) / 6 – Moisés Perez / 7 – Javier Calvo / 8 – Jean de Haro / 9 – Ninrad Barrashi (1) / 10 – Alexander Garrido / 11 – Jooseph Velasquez / 12 – Jhoan Closier (capitão) / 13 – Roberto Balza

Técnico: Félix Carruido  / Auxiliar-técnico: Harrys Romero



Sunday July 27

#13 W USA 8- PUR 5

USA - 1 – Ashleigh Johnson / 2 – Yoshiye Andersen (1) / 3 – Ivana Castro (2) / 4 – Cory Dodson / 5 – Rachel Fattal / 6 – Ashley Grossman  / 7 – Kodianne Hill / 8 – Samantha Judy-King / 9 – Laura Lopez (4) / 10 – Julia Peters  / 11 – Tiera Schroeder (capitã) / 12 – Monica Vavic (1) / 13 – Jillian Yocum / Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay

Porto Rico - 1 – Maria Gutierrez / 2 – Natalia Massanet / 3 – Osmarie Quiñones (2) / 4 – Caroline Matos (capitã)  / 5 – Paola Laboy / 6 – Nicole Schmidt /
7 – Alexandra Oppenhaimer / 8 – Neushla Abreu / 9 – Nanichi Ramos (4) / 10 – Laura Jimenez / 11 – Natalie Rivera / 12 – Stephanie Guzman / 13 – Mariani Jimenez / Técnico: José Ortiz / Auxiliar-técnica: Mary Ann Diaz

Referees
: Dester (Brasil) e Paredes (Venezuela)

The USA Water Polo Youth Women ran their record to 3-0, with an 8-5 win over Puerto Rico at the Junior Pan-Am Games in Sao Paulo, Brazil. Puerto Rico took advantage of a sluggish start by the USA and led 2-0 early in the first period, and extended their lead to 4-1 in the 2nd period. A USA rallt tied the score at 4-4 going into half. Puerto Rico scored the only goal of the 3rd period and led 5-4 entering the final quarter. Speed and depth took over in the 4th as the USA scored 4 unanswered goals to win 8-5.

After a day off tomorrow, the USA will finish group play versus Canada on Tuesday, July 29. Canada is also undefeated in group play.

USA  1 3 0 4  8
PUR  2 2 1 0  5

USA goals: Laura Lopez 4, Ivana Castro 2, Monica Vavic 1, Yoshi Andersen 1

USA saves: Jillian Yocum 10

#14 W BRA 6- CAN 14

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme / 3 – Patrícia Marcondes / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho (1) / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori (1) / 10 – Sophia Bittencourt (1) / 11 – Marcela Braga (1) / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) (2)  / 13 – Laura dos Santos
Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Antônio Canetti

Canadá – 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee (1) / 3 – Lauren Bridges (2) / 4 – Rebekka Steenkamer / 5 – Sarah Mcilveen (2) / 6 – Michelle Caron  / 7 – Chelsea Davison (2) / 8 – Breda Vosters (capitã) (4)  / 9 – Allison Campbell (2) / 10 – Hanna Yelizarova (1) / 11 – Kirstn Mase  / 12 – Shae Fournier  / 13 – Evelyn Marshall / Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné

Referees – Hacksmaw (Trinidad y Tobago) / Menendez (Cuba)

#15 M TRI 10 - VEN 16

Venezuela = 1 – Jaime Blum / 2 – Luca de Vivo / 3 – Juan Otero (4) / 4 – Richard  Barrena (2) / 5 – Jordi Noya (3) / 6 – Moisés Perez / 7 – Javier Calvo (2) / 8 – Jean de Haro (2) / 9 – Ninrad Barrashi (1) / 10 – Alexander Garrido (2) / 11 – Jooseph Velasquez / 12 – Jhoan Closier (capitão) / 13 – Roberto Balza  / Técnico: Félix Carruido  / Auxiliar-técnico: Harrys Romero

Trinidad & Tobago = 1 – Yannick Hutson / 3 – Jonathan Bolai (2) / 4 – Jake Gilette / 5 – Christopher Forte / 6 – Kris Thomas (2) / 7 – Mikhail Marquez / 8 -  Alec Chin Lee / 9 – Daniel Abraham (3) / 10 – Jason Rodriguez (1) / 11 – Ryan Percy (capitão) (2) / 12 – Michael Deane / 13 –  Dominic Borde / Técnico: Raul Acevedo

Árbitros: Gonzalez (Porto Rico) / Darbaghian (EUA)

#16 M USA 18 - PUR 3

USA = 1 – Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt / 3 – Thomas Briskey (1) / 4 – Nicholas Racson (4) / 5 – Griffin White (5) / 6 – Nicholas Hoversten / 7 – Joshua Samuels (1)  / 8 – Ian Bamble (1) / 9 – James Perry (2) / 10 – Spencer Hamby (3) / 11 – Paul Reynolds / 12 – Jesse Gillespie (1) / 13 – Bavyn Wild
Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt

Porto Rico - 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas / 3 – Alan Bayo / 4 – Luis Vidal / 5 – Fabian Torres (capitão) / 6 – Roberto Estremera (2) / 7 – Francisco Garcia / 8 – Gerardo Pomales (1) / 9 – Jesus Santa / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery  / 12 – Jose Marin / 13 – Ramón Vidal
Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas
Árbitros: Garza (México) / Werner (Brasil)

#17 M MEX 5 - CAN 15

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano / 3 – Jose Avalos / 4 – Erick Perez  / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares / 7 -  Andor Ibarra (capitão) (1) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos (1) / 10 – Ivan Morales / 11 – César Lopez (2) / 12 -  Edwin Contreras (1) / 13 – Jose Veja
Técnico: Rafael Acosta

Canadá = 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) (2) / 3 – Milos Bakoc (1) / 4 – Flip Juristovski / 5 – Mathieu Constantin (1) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo (2)  / 8 – Omar Touni (1) / 9 – Graeme Myers (1) / 10 – John Conway (2) / 11 – Nicolas Bicari (5) / 12 – Jared Mcelroy / 13 – Luke Anderson / Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Árbitros = Peila (EUA) / Delvalle (Porto Rico)

18 M COL 7– ARG 4

Colômbia - 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) (1) / 3 – Gliserio Vergara / 4 – Juan Pinto (1) / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo (2) / 10 – Pablo Villa (1) / 11 – David Nieto (2) / 12 -  Sergio Guarin / 13 – Jaime Hengo / Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

Argentina - 1 - Diego Malnero / 2 - Agustín Canda / 3 - Franco Di Biasio / 4 - Tomás Galimberti / 5 - Maurício Ramirez / 6 - Agustín Pacheco (1) / 7 - Cristian Malnero (1) / 8 - Julian Daszczyk (1) / 9 – Juan Jose Fiol / 10 - Francisco Padulli / 11 - Nicolas Huespe / 12 - Juan Machado (1) / 13 - Lucas Olivieri (capitão) / Técnico: Enrique Piedfort / Auxiliar-técnico: Facundo Bertoncini

Árbitros: Moliner (Espanha) / Terpenka (Canadá)



Monday July 28

19 W CAN 15- PUR 7

Canadá – 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee (1) / 3 – Lauren Bridges (2)  / 4 – Rebekka Steenkamer (3) / 5 – Sarah Mcilveen / 6 – Michelle Caron  / 7 – Chelsea Davison (2)  / 8 – Breda Vosters (capitã) (1)  / 9 – Allison Campbell (2) / 10 – Hanna Yelizarova (2)  / 11 – Kirstn Mase (2)  / 12 – Shae Fournier  / 13 – Evelyn Marshall / Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné

Porto Rico - 1 – Maria Gutierrez / 2 – Natalia Massanet (1) / 3 – Osmarie Quiñones (3) / 4 – Caroline Matos (capitã) (3) / 5 – Paola Laboy / 6 – Nicole Schmidt /
7 – Alexandra Oppenhaimer / 8 – Neushla Abreu / 9 – Nanichi Ramos / 10 – Laura Jimenez / 11 – Natalie Rivera / 12 – Stephanie Guzman / 13 – Mariani Jimenez
Técnico: José Ortiz

Árbitros – Dabbagmian (EUA) / Follegati (Chile)

20 W BRA 5 - MEX 4

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme (1) / 3 – Patrícia Marcondes / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho (1)  / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori / 10 – Sophia Bittencourt  (2) / 11 – Marcela Braga / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) (1)  / 13 – Laura dos Santos
Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Roberto Chiappini em substituição a Antônio Canetti, que voltou ao Rio de Janeiro por ter passado mal.

México - 1 – Brenda Felix / 2 – G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (1) / 3 – Raquel Escutia Garcia (1) / 4 – E. Alejandra Flores Livas (1) / 5 – Marcela Amador Morgan / 6 – N. Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Rodrigues (1) / Huerta / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen
Técnico: Alfredo Souza Martinez 

Árbitros – Gonzalez (Porto Rico) / Hacksmaw (Trinidad & Tobago)

21 M VEN 3 - CAN 23

Canadá = 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) (4) / 3 – Milos Bakoc (2) / 4 – Flip Juristovski (3) / 5 – Mathieu Constantin (1) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo (2)  / 8 – Omar Touni (2) / 9 – Graeme Myers / 10 – John Conway (2) / 11 – Nicolas Bicari (5) / 12 – Jared Mcelroy (2) / 13 – Luke Anderson / Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Venezuela = 1 – Jaime Blum / 2 – Luca de Vivo / 3 – Juan Otero (1) / 4 – Richard  Barrena / 5 – Jordi Noya / 6 – Moisés Perez (1) / 7 – Javier Calvo / 8 – Jean de Haro / 9 – Ninrad Barrashi / 10 – Alexander Garrido / 11 – Jooseph Velásquez (1) / 12 – Jhoan Closier (capitão) / 13 – Roberto Balza  / Técnico: Félix Carruido  / Auxiliar-técnico: Harrys Romero

Árbitros: Cotê (Colômbia) / Delvalle (Porto Rico)

22 M PUR 10 - ARG 3

Porto Rico - 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas (2) / 3 – Alan Bayo (1)  / 4 – Luis Vidal (2) / 5 – Fabian Torres (capitão)  / 6 – Roberto Estremera (1) / 7 – Francisco Garcia (1) / 8 – Gerardo Pomales / 9 – Jesus Santa (1) / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery (1) / 12 – Jose Marin (1) / 13 – Ramón Vidal / Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas

Argentina - 1 - Diego Malnero / 2 - Agustín Canda / 3 - Franco Di Biasio / 4 - Tomás Galimberti / 5 - Maurício Ramirez / 6 - Agustín Pacheco  / 7 - Cristian Malnero (1)  / 8 - Julian Daszczyk / 9 – Juan Jose Fiol / 10 - Francisco Padulli / 11 - Nicolas Huespe / 12 - Juan Machado / 13 - Lucas Olivieri (capitão) (2) / Técnico: Enrique Piedfort / Auxiliar-técnico: Facundo Bertoncini

Árbitros: Mackay (Canadá) / Garza (México)

23 M USA 24 - AHO 0

USA = 1 – Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt (1) / 3 – Thomas Briskey / 4 – Nicholas Racson (2) / 5 – Griffin White (4) / 6 – Nicholas Hoversten (6) / 7 – Joshua Samuels (2) / 8 – Ian Bamble / 9 – James Perry (4) / 10 – Spencer Hamby (2) / 11 – Paul Reynolds / 12 – Jesse Gillespie (3) / 13 – Bavyn Wild / Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt

Netherland Antilles - 1 – Caetano Kluijver / 2 – Karym Leito (capitão) / 3 – Bram Rooijakhers / 4 – Javier Diaz / 5 – Josué Houi  / 6 – Renato Schot Borgh / 7 – Bjinse Bonma / 8 – Maurice Rater Frans / 9 – Paco Martina  / 10 – Kevin Richards / 11 – Christopher Suares / 12 – Alexander Ros / 13 – Gary Lo-Fo-Wong
Técnico: Toré Vernon / Auxiliar-técnico:Pieter Kevin

Árbitros: Paredes (Venezuela) / Dester (Brasil)

24 M TRI 3- BRA 14

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi (1) / 3 – Douglas Magalhães Soares (1)  / 4 – Gustavo Coutinho (2) / 5 – Nicolas Lippolis (1) / 6 – Ricardo Guimarães (1) / 7 – Matheus Crivella (2) / 8 – Ramiro Garcia (1) / 9 – Tomaz Leal (1) / 10 – Caio Lima (1) / 11 – Gustavo Guimarães (1) / 12 – Anderson Soares (2) / 13 – Matheus Lima / Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

Trinidad & Tobago = 1 – Yannick Hutson / 3 – Jonathan Bolai / 4 – Jake Gilette / 5 – Christopher Forte / 6 – Kris Thomas (1) / 7 – Mikhail Marquez / 8 -  Alec Chin Lee (1) / 9 – Daniel Abraham (1) / 10 – Jason Rodriguez / 11 – Ryan Percy (capitão) / 12 – Michael Deane / 13 –  Dominic Borde / Técnico: Raul Acevedo

Árbitros: Peila (EUA) / Bomm (Antilhas Holandesas)



Tuesday July 29

25 W PUR 2- MEX 11

Porto Rico - 1 – Maria Gutierrez / 2 – Natalia Massanet (1) / 3 – Osmarie Quiñones / 4 – Caroline Matos (capitã) (1) / 5 – Paola Laboy / 6 – Nicole Schmidt /
7 – Alexandra Oppenhaimer / 8 – Neushla Abreu / 9 – Nanichi Ramos / 10 – Laura Jimenez / 11 – Natalie Rivera / 12 – Stephanie Guzman / 13 – Mariani Jimenez
Técnico: José Ortiz

México - 1 – Brenda Felix / 2 – G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (2) / 3 – Raquel Escutia Garcia (1) / 4 – E. Alejandra Flores Livas (3)  / 5 – Marcela Amador Morgan (1) / 6 – N. Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Rodrigues Huerta (2) / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton (2) / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen
Técnico: Alfredo Souza Martinez 
Árbitros – Werner (Brasil) / Cotê (Colômbia)

26 W CAN 4 - USA 4

Canadá – 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee / 3 – Lauren Bridges / 4 – Rebekka Steenkamer / 5 – Sarah Mcilveen  / 6 – Michelle Caron  / 7 – Chelsea Davison / 8 – Breda Vosters (capitã) (1)  / 9 – Allison Campbell / 10 – Hanna Yelizarova (3) / 11 – Kirstn Mase  / 12 – Shae Fournier  / 13 – Evelyn Marshall / Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné

EUA - 1 – Ashleigh Johnson / 2 – Yoshiye Andersen (2) / 3 – Ivana Castro / 4 – Cory Dodson / 5 – Rachel Fattal / 6 – Ashley Grossman  / 7 – Kodianne Hill (1) / 8 – Samantha Judy-King / 9 – Laura Lopez (1) / 10 – Julia Peters  / 11 – Tiera Schroeder (capitã) / 12 – Monica Vavic / 13 – Jillian Yocum
Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay

Árbitros – Hacksmaw (Trinidad & Tobago) / Menendez (Cuba)

27 M ARG 13 - AHO 7

Argentina = 1 - Diego Malnero / 2 - Agustín Canda / 3 - Franco Di Biasio / 4 - Tomás Galimberti / 5 - Maurício Ramirez / 6 - Agustín Pacheco (1) / 7 - Cristian Malnero (4)  / 8 - Julian Daszczyk (1) / 9 – Juan Jose Fiol / 10 - Francisco Padulli / 11 - Nicolas Huespe (1) / 12 - Juan Machado (3) / 13 - Lucas Olivieri (capitão) (3) / Técnico: Enrique Piedfort / Auxiliar-técnico: Facundo Bertoncini

Antilhas Holandesas - 1 – Caetano Kluijver / 2 – Karym Leito (capitão) / 3 – Bram Rooijakhers (1) / 4 – Javier Diaz (2) / 5 – Josué Houi  / 6 – Renato Schot Borgh / 7 – Bjinse Bonma / 8 – Maurice Rater Frans (2) / 9 – Paco Martina (2)  / 10 – Kevin Richards / 11 – Christopher Suares / 12 – Alexander Ros / 13 – Gary Lo-Fo-Wong
Técnico: Toré Vernon / Auxiliar-técnico:Pieter Kevin

Árbitros: Gonzalez (Porto Rico) / Mackay (Canadá)

28 M VEN 4 - MEX 10

Venezuela = 1 – Jaime Blum / 2 – Luca de Vivo / 3 – Juan Otero (1) / 4 – Richard  Barrena / 5 – Jordi Noya / 6 – Moisés Perez / 7 – Javier Calvo (1) / 8 – Jean de Haro (1) / 9 – Ninrad Barrashi / 10 – Alexander Garrido (1) / 11 – Jooseph Velásquez / 12 – Jhoan Closier (capitão) / 13 – Roberto Balza  / Técnico: Félix Carruido  / Auxiliar-técnico: Harrys Romero

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano (1) / 3 – Jose Avalos (3) / 4 – Erick Perez (2)  / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares / 7 -  Andor Ibarra (capitão) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos / 10 – Ivan Morales / 11 – César Lopez (3) / 12 -  Edwin Contreras (1) / 13 – Jose Veja
Técnico: Rafael Acosta

Árbitros: Terpenka (Canadá) / Dabbagkiam (EUA)

29 M PUR 9 - COL 4

Porto Rico - 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas (1) / 3 – Alan Bayo (1) / 4 – Luis Vidal (2) / 5 – Fabian Torres (capitão) (1) / 6 – Roberto Estremera / 7 – Francisco Garcia / 8 – Gerardo Pomales (1) / 9 – Jesus Santa / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery (3) / 12 – Jose Marin / 13 – Ramón Vidal / Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas

Colômbia - 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) / 3 – Gliserio Vergara (1) / 4 – Juan Pinto / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo / 10 – Pablo Villa (1) / 11 – David Nieto (2) / 12 -  Sergio Guarin / 13 – Jaime Hengo / Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

Árbitros: Follegati (Chile) / Peila (EUA)

30 M CAN 7- BRA 4

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi / 3 – Douglas Magalhães Soares (2) / 4 – Gustavo Coutinho / 5 – Nicolas Lippolis / 6 – Ricardo Guimarães / 7 – Matheus Crivella / 8 – Ramiro Garcia / 9 – Tomaz Leal / 10 – Caio Lima / 11 – Gustavo Guimarães  / 12 – Anderson Soares (2)  / 13 – Matheus Lima / Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

Canadá = 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) / 3 – Milos Bakoc / 4 – Flip Juristovski / 5 – Mathieu Constantin (1) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo  / 8 – Omar Touni (3) / 9 – Graeme Myers / 10 – John Conway (1) / 11 – Nicolas Bicari (2) / 12 – Jared Mcelroy / 13 – Luke Anderson / Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Árbitros: Molinei (Espanha) / Bohm (Antilhas)



Wednesday July 30

31 W CAN 13– MEX 3 (semi-final)

México - 1 – Brenda Felix / 2 – G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (1) / 3 – Raquel Escutia Garcia / 4 – E. Alejandra Flores Livas (1) / 5 – Marcela Amador Morgan / 6 – N. Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Rodrigues  / Huerta / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton (1) / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen
Técnico: Alfredo Souza Martinez

Canadá – 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee (1) / 3 – Lauren Bridges (1) / 4 – Rebekka Steenkamer / 5 – Sarah Mcilveen (1) / 6 – Michelle Caron (2)  / 7 – Chelsea Davison  / 8 – Breda Vosters (capitã) (3) / 9 – Allison Campbell (1) / 10 – Hanna Yelizarova (3) / 11 – Kirstn Mase  / 12 – Shae Fournier (1)  / 13 – Evelyn Marshall / Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné
Árbitros – Delvalle (Porto Rico) / Cote (Colômbia)

32 W USA 14 – BRA 4 (semi-final)

EUA - 1 – Ashleigh Johnson / 2 – Yoshiye Andersen (2) / 3 – Ivana Castro (3) / 4 – Cory Dodson / 5 – Rachel Fattal (1) / 6 – Ashley Grossman (1) / 7 – Kodianne Hill (1)  / 8 – Samantha Judy-King (1) / 9 – Laura Lopez (2) / 10 – Julia Peters  / 11 – Tiera Schroeder (capitã) (1) / 12 – Monica Vavic (2) / 13 – Jillian Yocum
Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme / 3 – Patrícia Marcondes (1) / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho (1) / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori / 10 – Sophia Bittencourt / 11 – Marcela Braga (1) / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) (1) / 13 – Laura dos Santos
Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Roberto Chiappini em substituição a Antônio Canetti, que voltou ao Rio de Janeiro por ter passado mal.

Árbitros – Hacksmaw (Trinidad) / Follegati (Chile)

33 M TRI 8 – AHO 14 (9th and 10th)

Antilhas Holandesas - 1 – Caetano Kluijver / 2 – Karym Leito (capitão) (2) / 3 – Bram Rooijakhers / 4 – Javier Diaz (6) / 5 – Josué Houi (1)  / 6 – Renato Schot Borgh / 7 – Bjinse Bonma (2) / 8 – Maurice Rater Frans / 9 – Paco Martina (1) / 10 – Kevin Richards (2) / 11 – Christopher Suares / 12 – Alexander Ros / 13 – Gary Lo-Fo-Wong
Técnico: Toré Vernon / Auxiliar-técnico:Pieter Kevin

Trinidad y Tobago = 1 – Yannick Hutson / 3 – Jonathan Bolai (1) / 4 – Jake Gilette / 5 – Christopher Forte / 6 – Kris Thomas (1) / 7 – Mikhail Marquez  / 8 -  Alec Chin Lee / 9 – Daniel Abraham (6) / 10 – Jason Rodriguez / 11 – Ryan Percy (capitão) / 12 – Michael Deane / 13 –  Dominic Borde
Técnico: Raul Acevedo

Árbitros: Garza (México) / Werner (Brasil)

34 M MEX 15 – ARG 8 (5th place semi-final)

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano  / 3 – Jose Avalos (3) / 4 – Erick Perez  / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares (1) / 7 -  Andor Ibarra (capitão) (1) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos / 10 – Ivan Morales / 11 – César Lopez (8) / 12 -  Edwin Contreras (2)  / 13 – Jose Veja
Técnico: Rafael Acosta

Argentina = 1 - Diego Malnero / 2 - Agustín Canda (1) / 3 - Franco Di Biasio / 4 - Tomás Galimberti / 5 - Maurício Ramirez / 6 - Agustín Pacheco / 7 - Cristian Malnero (1)  / 8 - Julian Daszczyk / 9 – Juan Jose Fiol / 10 - Francisco Padulli / 11 - Nicolas Huespe (1) / 12 - Juan Machado (1) / 13 - Lucas Olivieri (capitão) (4) / Técnico: Enrique Piedfort / Auxiliar-técnico: Facundo Bertoncini

Árbitros: Terpenka (Canadá) / Dabbaghian (EUA)

35 M COL 8 – VEN 3(5th place semi-final)

Colômbia - 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) / 3 – Gliserio Vergara (1) / 4 – Juan Pinto (1) / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro (1) / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo (1) / 10 – Pablo Villa (4) / 11 – David Nieto / 12 -  Sergio Guarin / 13 – Jaime Hengo / Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

Venezuela = 1 – Jaime Blum / 2 – Luca de Vivo / 3 – Juan Otero / 4 – Richard  Barrena / 5 – Jordi Noya / 6 – Moisés Perez / 7 – Javier Calvo (2) / 8 – Jean de Haro (1) / 9 – Ninrad Barrashi / 10 – Alexander Garrido / 11 – Jooseph Velásquez / 12 – Jhoan Closier (capitão) / 13 – Roberto Balza  / Técnico: Félix Carruido  / Auxiliar-técnico: Harrys Romero

Árbitros: Gonzalez (Porto Rico) / Peila (EUA)

36 M CAN 10 – PUR 5(semi-final)

Canadá – 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) (2) / 3 – Milos Bakoc / 4 – Flip Juristovski (1) / 5 – Mathieu Constantin (1) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo (2)  / 8 – Omar Touni / 9 – Graeme Myers / 10 – John Conway (1)  / 11 – Nicolas Bicari (2) / 12 – Jared Mcelroy / 13 – Luke Anderson / Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Porto Rico - 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas / 3 – Alan Bayo / 4 – Luis Vidal (2) / 5 – Fabian Torres (capitão) (2) / 6 – Roberto Estremera / 7 – Francisco Garcia / 8 – Gerardo Pomales / 9 – Jesus Santa (1) / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery / 12 – Jose Marin / 13 – Ramón Vidal / Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas

37 M USA 15 – BRA 11(semi-final)

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi (1) / 3 – Douglas Magalhães Soares / 4 – Gustavo Coutinho (3) / 5 – Nicolas Lippolis / 6 – Ricardo Guimarães (2) / 7 – Matheus Crivella / 8 – Ramiro Garcia / 9 – Tomaz Leal / 10 – Caio Lima (1) / 11 – Gustavo Guimarães (3)  / 12 – Anderson Soares (1) / 13 – Matheus Lima / Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

EUA = 1 – Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt (2) / 3 – Thomas Briskey / 4 – Nicholas Racson  / 5 – Griffin White (1) / 6 – Nicholas Hoversten  (1) / 7 – Joshua Samuels (capitão) (6)  / 8 – Ian Bamble / 9 – James Perry (3) / 10 – Spencer Hamby (1) / 11 – Paul Reynolds / 12 – Jesse Gillespie (1) / 13 – Bavyn Wild / Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt

Árbitros – Moliner (Espanha) / Bohm (Antilhas)



Thursday July 31

38 W MEX 8– BRA 7(3rd and 4th)

Brasil - 1 – Camila Albuquerque / 2 – Gabriela Leme (7) / 3 – Patrícia Marcondes / 4 – Diana Monteiro / 5 – Mirella Coutinho / 6 – Nathalie Toquetti / 7 – Hanna Silveira / 8 – Adhara Lavatori / 9 – Thalita Lavatori / 10 – Sophia Bittencourt / 11 – Marcela Braga / 12 – Gabriela Mantellato (capitã) / 13 – Laura dos Santos
Técnico: Frank Diaz / Auxiliar-técnico: Antônio Canetti

México - 1 – Brenda Felix / 2 – G. Paola Mondragon Martinez (capitã) (1) / 3 – Raquel Escutia Garcia / 4 – E. Alejandra Flores Livas (4) / 5 – Marcela Amador Morgan / 6 – N. Fernanda Morales Alvarez / 7 – Doris C. Álvares Salinas / 8 – Liliana E. Rodrigues (2) / Huerta / 9 – Jazmin Gallegos Leon / 10 – Lorena Itzel Sanchez Baz (1) / 11 – Daniela Salazar Coriel / 12 – Carina Carballo Chanton / 13 – Maria Jose Amarillas Virgen
Técnico: Alfredo Souza Martinez 

Árbitros – Delvalle (Porto Rico) / Paredes (Venezuela)

39 M MEX 9– COL 4(5th and 6th)

México = 1 – Francisco Becerril / 2 -  Jose Serrano (1) / 3 – Jose Avalos (3) / 4 – Erick Perez  (1) / 5 -  Kevin Oropezo / 6 – Mario Minjares (1) / 7 -  Andor Ibarra (capitão) (3) / 8 – Ricardo Perez / 9 -  Jose Eduardo Avalos / 10 – Ivan Morales / 11 – César Lopez / 12 -  Edwin Contreras / 13 – Jose Veja
Técnico: Rafael Acosta

Colômbia - 1 – Christian Galindo / 2 – Edgar Zambrano (capitão) / 3 – Gliserio Vergara / 4 – Juan Pinto / 5 – Juan Guarnizo / 6 – Santiago Romero / 7 – Willian Castro / 8 – Ricardo Forero / 9 – José Rengifo / 10 – Pablo Villa (3) / 11 – David Nieto (1) / 12 -  Sergio Guarin / 13 – Jaime Hengo / Técnico: Gerardo Rodrigues / Auxiliar-técnico: Carlos Grajales

Árbitros – Gonzalez (Porto Rico) / Terpenka (Canadá)

40 M PUR 5 – BRA 11(3rd and 4th)

Brasil = 1 – Anderson Ferreira Sousa “Cirilo” (capitão) / 2 – Fábio Arnoldi (2) / 3 – Douglas Magalhães Soares / 4 – Gustavo Coutinho (3) / 5 – Nicolas Lippolis / 6 – Ricardo Guimarães / 7 – Matheus Crivella (1) / 8 – Ramiro Garcia / 9 – Tomaz Leal (1) / 10 – Caio Lima (1) / 11 – Gustavo Guimarães (1)  / 12 – Anderson Soares (2) / 13 – Matheus Lima / Técnico: Ângelo Coelho / Auxiliar-técnico: Pablo Cuesta

Porto Rico
- 1 – Bryan Richiez / 2 – Francisco Vargas / 3 – Alan Bayo (2) / 4 – Luis Vidal (3) / 5 – Fabian Torres (capitão) / 6 – Roberto Estremera / 7 – Francisco Garcia / 8 – Gerardo Pomales / 9 – Jesus Santa / 10 – Gabriel Rodriguez / 11 – Derick Escalfullery / 12 – Jose Marin / 13 – Ramón Vidal / Técnico: Angel Muñiz / Auxiliar-técnico: Francisco Vargas

Árbitros – Follegati (Chile) / Peila (EUA)

41 W CAN 13– USA 7(1st and 2nd)

EUA - 1 – Ashleigh Johnson / 2 – Yoshiye Andersen (1) / 3 – Ivana Castro / 4 – Cory Dodson (1) / 5 – Rachel Fattal (1) / 6 – Ashley Grossman  / 7 – Kodianne Hill / 8 – Samantha Judy-King / 9 – Laura Lopez / 10 – Julia Peters (1) / 11 – Tiera Schroeder (capitã) (2) / 12 – Monica Vavic (1) / 13 – Jillian Yocum
Técnico: Chris Oeding / Auxiliar-técnico: Serela Kay

Canadá – 1 – Michele Relton / 2 – Kelly Mckee / 3 – Lauren Bridges (4) / 4 – Rebekka Steenkamer / 5 – Sarah Mcilveen (1) / 6 – Michelle Caron (1)  / 7 – Chelsea Davison  / 8 – Breda Vosters (capitã) (2) / 9 – Allison Campbell  (1) / 10 – Hanna Yelizarova (2) / 11 – Kirstn Mase (2) / 12 – Shae Fournier  / 13 – Evelyn Marshall / Técnico: Nishant Damani / Auxiliar-técnico: Cyril Dargigné

Árbitros – Werner (Brasil) / Bohm (Antilhas Holandesas)

42 M CAN 12– USA 13(1st and 2nd)

EUA = 1 – Tommy O´Connell / 2 – Christopher Wendt (2) / 3 – Thomas Briskey / 4 – Nicholas Racson  / 5 – Griffin White (5) / 6 – Nicholas Hoversten (1)  / 7 – Joshua Samuels (capitão) (2)  / 8 – Ian Bamble / 9 – James Perry (3) / 10 – Spencer Hamby / 11 – Paul Reynolds / 12 – Jesse Gillespie (1) / 13 – Bavyn Wild / Técnico: Douglas Peabody / Auxiliar-técnico: Daniel Klatt

Canadá = 1 – Dusan Aleksic / 2 – Edgardo Montes (capitão) (4) / 3 – Milos Bakoc / 4 – Flip Juristovski / 5 – Mathieu Constantin (2) / 6 – Dusan Radojcic / 7 – Oliver Vitalo  / 8 – Omar Touni (2) / 9 – Graeme Myers / 10 – John Conway (1) / 11 – Nicolas Bicari (2) / 12 – Jared Mcelroy / 13 – Luke Anderson / Técnico: Scott Smith  / Auxiliar-técnico: Quinn Fairley

Árbitros
:  Moliner (Espanha) / Menendez (Cuba)