2008 NCAA Men's Varsity Schedule/Results

SEPTEMBER VARSITY GAMES

*Email scores to scores@waterpoloplanet.com

Friday, September 5

Navy Open

Lindenwood 15 vs Central Florida Sun 12
Windy City 20 vs SET Miami 15
Central Florida Sun 13 vs Set Miami 15
Lindenwood 5 vs Concordia 16
Navy AC 9 vs Windy City (Chicago) 16

Saturday, September 6

Navy Open

Johns Hopkins 15 vs Concordia 9
Navy AC B 3 vs Windy City Chicago 12
GW 6 vs St Francis 11
Gannon 13 vs Lindenwood 7
Johns Hopkins 8 vs St Francis 17
Bucknell 16 vs Fordham 8
GW 6 vs St. Fracis 11
Mercyhurst 11 vs MIT 9
Navy B 14 vs MIT 6
Navy JV 15 vs Queens 10
Mercyhurst 9 vs Iona 12
Navy 15 vs Fordham 6
Bucknell 6 vs Cal 18
Navy B 12 vs Queens 11
Navy B 12 vs Lindenwood 7
GW 12
vs Concordia 7
Navy 4 vs Cal 13
Gannon 8 vs Iona 14

LaVerne at Chapman 11:00

Triton Invitational at UCSD

A

B

C

D

1. USC

1. Pepperdine

1. Long Beach

1. UCSB

2. UOP

2. Davis

2. UCSD

2. LMU

3. Air Force

3. Pomona

3. Redlands

3. Cal Bap

4. Claremont

 

 

4. Cal Lutheran


CV East Pool       CV West Pool    
             

USC 28

vs.

Claremont 2

 

Pepperdine 21

vs.

Pomona 10

UOP 9

vs.

Air Force 7

 

Long Beach 16

vs.

Redlands 7

UCSB 22

vs.

Cal Lutheran 5

 

Davis 14

vs.

Pomona 2

LMU 18

vs.

Cal Baptist 3

 

UCSD 14

vs.

Redlands 4

Claremont 2

vs.

Air Force 13

 

Pepperdine 13

vs.

Davis 5

USC 10

vs.

UOP 2

 

Long Beach 11

vs.

UCSD 8

Cal Lutheran 8

vs.

Cal Baptist 12

 

 

 

 

UCSB 8

vs.

LMU 11

 

 

 

 

Sunday, September 7

Navy Open at Navy

Navy AC 8 vs Central Florida 5
Mercyhurst 11 vs Lindenwood 6
Bucknell 11 vs Queens 2
Fordham 9 vs Gannon 6
Mercyhurst 11 vs GW 10
GW 7 vs MIT 5
Bucknell 15 vs Iona 9
Navy B 13 vs Iona 14
St Francis 6 vs Cal 10
Johns Hopkins 10 vs MIT 5
Navy 14 vs Concordia 6
Gannon 10 vs Queens 9
Johns Hopkins 4 vs Cal 18
Navy 9 vs St Francis 8
Fordham 11 vs Concordia 8

Triton Invitational at UCSD

CV East Pool       CV West Pool    
             

UC Davis 11

vs.

UCSD 14

 

Cal Baptist 17

vs.

Claremont 9

Pacific 6

vs.

UCSB 9

 

Redlands 12

vs.

Cal Luth 7

USC 10

vs.

LMU 9 (3OT)

 

Cal Baptist 16

vs.

Pomona 9

Pepperdine 14

vs.

LBSU 8

 

Redlands 13

vs.

Air Force 7

             

7th UC Davis 10

vs.

Pacific 5

 

13th Claremont 13

vs.

Cal Luth 12

5th UCSD 12

vs.

UCSB 11

 

Pomona 5

vs.

11th Air Force 8

3rd LMU 12

vs.

LBSU 8

 

Cal Baptist 9

vs.

9th Redlands 13

1st USC 7

vs.

Pepperdine 6 (OT)

 

 

 

 

Wednesday September 10

Friday September 12

USC 8 at LMU 4
UC Davis 5 at UC Santa Barbara 7

Princeton Open

Iona 4 vs. Santa Clara 11
Johns Hopkins 5 vs. Stanford 18
Princeton 9 vs. UC San Diego 11

MIT Invitational

Cal Baptist 15 vs. Brown 14
MIT 17 vs. Washington & Jefferson 6

Saturday September 13

Pepperdine 8 at LMU 7
LBSU 8 at USC 15
UCLA 10 at UC Irvine 4

Princeton Open

Bucknell 8 vs. George Washington 10
Brown 12 vs. Johns Hopkins 11
Navy 4 vs. Stanford 13
Princeton 9 vs. Santa Clara 10
George Washington 4 vs. UC San Diego 18
Bucknell 13 vs. Iona 11
Navy 8 vs. Johns Hopkins 9
Brown 10 vs. Santa Clara 8
Iona 5 vs. UC San Diego 11
Princeton 2 vs.
Stanford 12

MIT Invitational

Cal Baptist 16 vs. Washington & Jefferson 5
Cal Baptis 20
t vs. Conn College 3
Fordham 13 vs. Washington & Jefferson 5
Boston University 11 vs. Conn College 12
Fordham 3  vs. Cal Baptist 13
Harvard 17 vs. Washington & Jefferson 8
MIT 15 vs. BC 7

Inland Empire Classic Redlands and LaVerne

Redlands
     
LaVerne
     
Redlands 8 vs. Pacific 10   LaVerne 7 vs CMS 8
Redlands 17 vs. Whittier 8   Pomona 3 vs. Concordia 14
Occidental 7 vs. Pacific 12   CMS 8 vs. Chapman 14
Whittier 5 vs. Pacific 12   LaVerne 7 vs. Pomona 14
Redlands 10 vs. Occidental 5   Chapman 5 vs. Concordia 16

Sunday, September 14

Princeton Open

Navy 10 vs.
Iona 5
George Washington 8 vs. Santa Clara 14
Bucknell 5 vs.
Stanford 18
Johns Hopkins 5 vs.
UC San Diego 13
Princeton 14 vs.
Brown 9
Bucknell 9 vs.
Santa Clara 11
Navy 6
vs.
UC San Diego 9
Brown 4
vs.
Stanford 12
George Washington 15
vs.
Iona 12

MIT Invitational

Boston College 13 vs. Washington Jefferson 12
Harvard 10 vs. Cal Baptist 15
Conn College 6 vs. Washington & Jefferson 7
MIT 10 vs. Cal Baptist 13
Conn College 6 vs. Boston College 14
MIT 15 vs. Boston University 3

Inland Empire Classic Redlands and LaVerne

Redlands        LaVerne
     
Redland 12 vs. Chapman 8   LaVerne 3 vs. Pacific 18
Occidenta 10 l vs. Concordia 11   CMS 5 vs. Whittier 3
Redlands 13 vs. Concordia 12   CMS 5 vs. Pacific 12
Occidental 7 vs. Chapman 8    LaVerne 3 vs. Whittier 4

Tuesday September 16

Iona 8 at St Francis 16

Wednesday, September 17

George Washington 8 at Navy 18
Johns Hopkins 4 at Navy 9
Cal Tech 3 at Chapman 20

Thursday, September 18

Harvard 10 at MIT 9
Penn State 4 Behrend at Mercyhurst 13

Friday September 19

Penn State Behrend at Washington and Jefferson 7:30
UC Davis 5 vs Navy 6
UCSB 7 at UOP 6
Air Force 2 at Stanford 14
Bucknell 12 vs MIT 6

CLU Tournament

Cal Lutheran 9   vs. Fresno Pacific 7

Saturday, September 20

ECAC Harvard University

ECAC Seeding

1. St Francis
2. George Washington
3.  Harvard
4. Bucknell
5. Brown
6. Johns Hopkins
7. Iona
8. Princeton

St Francis 11 vs Princeton 5
Bucknell 11 vs Brown 9
George Washington 9 -Iona 7
Harvard 2 -Johns Hopkins 12
Brown 10 vs Princeton 15
Iona 15 vs Harvard 10
St Francis 17 vs Bucknell 9
GW 9 vs Johns Hopkins 10

Gannon 13 at Washington and Jefferson 7
Penn State Behrend 14 at Salem International 3
Gannon University 7 at Salem International 5
Fordham 11 vs Mercyhurst 8

Norcals at UOP

Group A
Group B
Group C
Group D
Cal
USC
Stanford
UCLA
LBSU
UCI
LMU
Pepperdine
UCSD
UCSB
Navy
UC Davis
Cal Baptist
Air Force
Santa Clara
Pacific

St Marys High School

Game 1 USC 19 vs. Air Force 1
Game 3 UC Irvine 10 vs. UC Santa Barbara 9
Game 5 Stanford 15 vs. Santa Clara 2
Game 7 LMU 9 -Navy 4
Game 9 Air Force 9 vs. UC Santa Barbara 10 SDOT
Game 11 USC 13 vs. UC Irvine 1
Game 13 Santa Clara 11 vs Navy 8
Game 15 Stanford 10 vs. LMU 5

Kjeldsen Pool

Game 2 Cal 11 vs. Cal Baptist 4
Game 4 Long Beach State 10 vs. UC San Diego 7
Game 6 UCLA 11 vs. Pacific 6
Game 8 Pepperdine 15 vs. UC Davis 7
Game 10 Cal Baptist 8 vs UCSD 14
Game 12 Cal 8 vs LBSU 4
Game 14 Pacific 5 vs UC Davis 3
Game 16 UCLA 8 vs. Pepperdine 3

CLU Tournament

Cal Lu 10 vs. Occidental 9
Fresno Pacific 11 vs. Whittier College 8 OT
Ventura JC 8 vs, University of La Verne 7
Cerritos JC 9 vs. Chapman University 7
Concordia 16
vs. Whittier College 4
Occidental 9 vs. Fresno Pacific 7
Champman University 12 vs. University of La Verne 5
Concordia 13 vs. Cal Lutheran 8
Ventura JC 12 vs. Cerritos JC 11 OT

Sunday, September 21

ECAC Harvard University

Harvard 6 vs Brown 14 (7th Place)
Iona 5 vs Princeton 8 (Fifth Place)
George Washington 8 vs Bucknell 9 (Third Place)
St Francis 16 vs Johns Hopkins 6 (First Place)

Norcals at UOP

Kjeldsen Pool

Game 17 Long Beach State 15 vs. Pepperdine 11
Game 19 UC Irvine 5 vs LMU 11
Game 21 UC San Diego 8 vs Pacific 11
Game 23 USC 10 vs Stanford 3
Game 25 Pepperdine 12 vs. UC Irvine 10 Seventh Place
Game 27 Long Beach State 7 vs. LMU 6 Fifth Place
Game 29 - Cal 10 vs. Stanford 11(SDOT) Third Place
Game 31 UCLA 5 vs. USC 6 First Place

St Marys HS Pool

Game 18 Cal Baptist 9 vs. UC Davis 10
Game 20 Air Force 4 vs Navy 11
Game 22 Cal 4 vs UCLA 6
Game 24 UCSB 14 vs Santa Clara 6
Game 26 Cal Baptist 14 vs. Air Force 9 15th Place
Game 28 UC Davis 4 vs. Navy 6 13th Place
Game 30 Pacific 7 vs. Santa Clara 5 11th Place
Game 32 UC San Diego 0 vs. UC Santa Barbara 1 Ninth Place (forfeit)

CLU Tournament

Cal Lu 15 vs Chapman 6
Whittier 9 vs  La Verne 2
Occidental  14 vs Ventura 13 OT
Chapman 11 vs Whittier 3
Occidental 10 vs  La Verne 6
Cal Lutheran 16 vs Ventura 7

Tuesday September 23

Wednesday, September 24

Fordham 12 at Queens 13

Thursday September 25

Brown 15 at MIT 7
LMU 12 at UC San Diego 11

Friday, September 26

Penn State Behrend 12 at Gannon 21
Bucknell 13 at Johns Hopkins 9

Saturday, September 27

St Francis 13 at Connecticut College 5
Brown 9 vs St Francis 8
Fordham at Connecticut College 7:00
Mercyhurst 11 at Gannon 7
Salem International 1 at Gannon 8
Princeton 15 at Johns Hopkins 14
Bucknell 6 at Navy 7
Princeton 7
at Navy 3
Bucknell 9 at George Washington 11
Long Beach State 6 at LMU 8
Cal 5 at Pepperdine 7
USC 13 at UC Irvine 5
Pomona Pitzer 11 vs Chapman 9
Pomona Pitzer 7 vs, Riverside Community College 6 @

UCSC Slugfest

UC Sata Cruz 6 vs. Air Force Academy 11
Santa Clara 14 vs. Cal Lutheran 6
UC Davis 12 vs. Redlands 7
Air Force Academy 13 vs. Occidental 7
UC Davis 19 vs. Cal Lutheran 7
UC Santa Cruz 7 vs. Redlands 14
Santa Clara 20 vs. Occidental 11

Sunday, September 28

Salem International 6 at Mercyhurst 7
LBSU 11 at Pomona 2
LBSU 12 vs Cal Baptist 6

UCSC Slugfest

Air Force Academy 7 vs. Cal Lutheran 4
Santa Clara 8 vs. Redlands 9
UC Davis 14 vs. Occidental 4
UC Santa Cruz 10 vs. Cal Lutheran 12
Air Force Academy 8 vs. Redlands 10
UC Santa Cruz 9 vs. Occidental 16
Santa Clara 10 vs. UC Davis 8

Tuesday September 30


OCTOBER VARSITY GAMES

*Email scores to scores@waterpoloplanet.com

 Listen to Talking Water Polo At The Planet on internet talk radio Water Polo Radio On Demand

Wednesday, October 1

Brown 10 at Harvard 8

Thursday, October 2

UCSD 12 at LBSU 10
LMU 17 vs UC Santa Cruz 2

Friday, October 3

Harvard 2 at Pepperdine 11
UCI 10 at UCSD 8

Claremont Convergence

AF Air Force FP Fresno Pacific PP Pomona Pitzer Colleges
CBU Cal Baptist GW George Washington SCU Santa Clara University
CLU California Lutheran IONA Iona College    UCSC UC Santa Cruz
CHAP Chapman JHU John Hopkins University ULV University of La Verne
CMS Claremont McKenna MERC Mercyhurst UR University of Redlands
CON Concordia OXY Occidental W&J Washington & Jefferson
FORD Fordham PENN Penn St. Behrend WC Whittier College

PP-Haldeman Pool
  ULV-Las Flores Park    CMS-Axelrood pool
1) FP 8 vs. GW 10   1) CHAP 11 vs. CBU   1) WC 1 vs. SCU 9
2) OXY 17 vs. PENN 4   2) ULV 6 vs. Iona 14   2) CON 16 vs. UCSC 10
3) PP 6 vs. JHU 10   3) CLU 18 vs. W&J 5   3) UR 12 vs. FORD 8
4) GW 5 vs. AF 12   4) CBU 13 vs. MERC   4) CMS 10 vs. SCU 12
5) FP 16 vs. PENN 3   5) CHAP 6 vs. IONA 7   5) WC 9 vs. UCSC 8 OT
6) OXY 8 vs. JHU 13   6) ULV 11 vs. W&J 8   6) UR 12    vs. CON 8
7) PP 6 vs. AF 8   7) CLU 14 vs.FORD 11   7) CMS 5 vs. MERC 10

Saturday, October 4

Claremont Convergence

PP-Haldeman Pool   ULV-Las Flores Park   CMS-Axelrood pool
1) CHAP 7 vs. SCU 16   1)AF 10 vs. MERC 5   1) UR 9 vs. IONA 8
2)OXY 11 vs. GW 8   2) ULV 8 vs. FP 10   2) CLU  7 vs.JHU 10
3) PP 6 vs. FORD 9   3) CON 21  vs.PENN 5   3) UCSC 9 vs. CBU 13
4) CHAP 10 vs. W&J 3   4) AF 15 vs.WC 3   4) CMS 8 vs. IONA 10
5) SCU 12 vs.CON 6   5) FP 7 vs.MERC 9   5) UR 11 vs.JHU 8
6) PP 10 vs. UCSC 6   6) ULV  11 vs.PENN 7   6) CLU  9 vs. CBU 16
7) OXY 16 vs. W&J 1   7) GW 5  vs. WC 6   7) CMS 8 vs. FORD 9   

UCSB 5 at USC 17
Pacific 4 at California 16
Long Beach State 4 at UCLA 10
Harvard 4 at LMU 19

Sunday October 5

UCSB 14 at UC Irvine 12
Stanford 10 at UOP 2

Tuesday, October 7

Trevor and Daves Talking Water Polo at the Planet

Navy 15 at Johns Hopkins 12
Navy 18 vs George Washington 12

Wednesday, October 8

Gannon 5 at Mercyhurst 13

Thursday October 9

LMU 2 at UCLA 9
St Francis 8 vs. Cal Baptist 6

Friday October 10

Connecticut 8 at Iona 20
Salem International 5 at Washington and Jefferson 10
George Washington 8 at Johns Hopkins 16
Princeton 4 at USC 11
Brown 12 vs. Fordham 6

Saturday October 11

Brown 13 at Iona 12
MIT 8 at Iona 14
MIT 7 at Fordham 6
Connecticut College 11 at Queens 21
Brown 14 at Queens 11
Mercyhurst 19 at Washington and Jefferson 9
Santa Clara 7 at UC Davis 12
Cal Baptist 10 vs. CMS 5

SoCals at Pepperdine and LMU

Bracket A Bracket B Bracket C Bracket  D
USC UCLA Stanford Pepperdine
UC Irvine Long Beach State LMU California
UC Santa Barbara UC San Diego Pacific St. Francis
Pomona-Pitzer Bucknell Princeton Redlands

Raleigh Runnels Aquatic Center

GAME 1- USC 18 vs. Pomona-Pitzer 1
GAME 3- UC Irvine  10 vs. UC Santa Barbara 11
GAME 5- Pepperdine 14 vs. Redlands 2
GAME 7- California 11 vs. St. Francis 5
GAME 9- Pomona 4 vs.UC Irvine 17
GAME 11-USC 11 vs.UC Santa Barbara 4
GAME 13-Redlands 11 vs. St Francis 8
GAME 15- Pepperdine 6 vs. California 8

Burns Aquatic Center

GAME 2 - UCLA 13 vs. Bucknell 6
GAME 4 - Long Beach State 7 vs. UC San Diego 8
GAME 6 - Stanford 12 vs. Princeton 4
GAME 8- Loyola Marymount 12  vs. Pacific 5
GAME 10- Buckell 3 vs. Long Beach State 7
GAME 12- UCLA 12 vs. UC San Diego 9
GAME 14- Princeton 12 vs Pacific 10.
GAME 16- Stanford 10 vs. LMU 8

Chapman & Whittier Showdown

Group A            Group B
     
Cal Baptist 3-0   Concordia 3-0
Fresno Pacific 1-2   Chapman 2-1
Whittier 2-1   Occidental 1-2
Chaffey 0-3   Mt. San Antonio 0-3

1) Concordia 18 vs. Mt. San Antonio 4
2) Chapman 10 vs. Occidental 8
3) Cal Baptist 12 vs.Whittier 6
4) Fresnol 18 vs. Chaffey 6
5) Concordia 14 vs. Occidental 8
6) Cal Baptist 15 vs. Chaffey 3
7) Fresno 9 vs. Whittier 10
8) Chapman 10 vs. Mt. San Antonio 9

Sunday October 12

Harvard 10 at Iona 12
Harvard 6 at Fordham 14
Salem Internationa 3 l at Washington and Jefferson 6
Santa Clara 17 at UC Santa Cruz 3

SoCals at Pepperdine and LMU

Raleigh Runnels Aquatic Center

GAME 17- UC San Diego 12 vs. LMU 15 OT
GAME 19- UC Santa Barbara 10 vs. Pepperdine 12
GAME 21- USC 12 vs. Califonia 7
GAME 23- UCLA 4 vs. Stanford 7
GAME 25- UC San Diego 12 vs. UC Santa Barbara 11(Seventh Place)
GAME 27- LMU 5 vs. Pepperdine 11 (Fifth Place)
GAME 29- California 12 vs. UCLA 11 OT(Third Place)
GAME 31- USC 8 vs. Stanford 7 OT(First Place)

Burns Aquatic Center

GAME 18- Bucknell 8 vs.Pacific 9
GAME 20- Pomona-Pitzer 5 vs. St Francis 12
GAME 22- Long Beach State 12 vs. Princeton 6
GAME 24- UC Irvine 16 vs. Redlands 6
GAME 26- Bucknell 14 vs. Pomona-Pitzer 4(15th Place)
GAME 28- Pacific 6 vs. St Francis 10 (13th Place)
GAME 30- Princeton 12 vs. Redlands 11 OTSD (11th Place)
GAME 32- Long Beach State 9 vs. UC Irvine 10 (Ninth Place)

Chapman & Whittier Showdown

  9) Whittier 17 vs. Chaffey 6
10) Occidenta 15 vs. Mt. San Antonio 6
11) Cal Baptist 11 vs Fresno 6
12) Concordia 17 vs. Chapman 7
13) Chaffey 9(4thA) vs.Mt San Antonio 22 (4thB) 7th Place
14) Fresno 7 (3rdA) vs. Occidental 9 (3rdB) 5th Place
15) Whittier 6 (2ndA) vs.Chapman 4 ( 2ndB) 3rd Place
16) Cal Baptist 10 (1stA) vs. Concordia 11 (1stB) 1st Place

Tuesday October 14

Talking Water Polo at the Planet with this weeks guest NCAA Technical Director, Dr. Bob Corb.

Connecticut at Brown 7:30

Wednesday, October 15

Cal Baptist 9 at UCI 11
Chapman 22 at Cal Tech 9

Thursday, October 16

Queens 7 at St Francis 20
UC Irvine at LMU Cancelled

Friday, October 17

Connecticut College 3 at MIT 16
Washington and Jefferson 6 at Mercyhurst 14
Gannon 14 at Penn State Behrend 7
Princeton 6 at Bucknell 11
Pepperdine 14 at UC Davis 9
CMS 4 at UCSD 20

Saturday October 18

Queens 6 at MIT 14
Queens 6 at Harvard 14
Brown 4 at LMU 13
Cal 11 at UC Davis 2
USC 12 at LBSU 7
UC Irvine 12 at UCSB 13 SDOT
Pepperdine 9 at UOP 4
Occidental 3 at Pomona Pitzer 5
Pomona Pitzer 7 vs Chapman 4
Brown 12 at CMS 8
LaVerne 6 at CMS 10
Cal Baptist 9 at UOP 10
Stanford 12 at UCLA 2
Redlands 10 vs Cal Lutheran 6
Air Force 15 vs Iona 6

Bucknell Invitational

Johns Hopkins 5 vs Princeton 7
Bucknell 9 vs George Washington 4
Mercyhurst 5 vs Princeton 10
Gannon 7 vs George Washington 6
Bucknell 9 vs Mercyhurst 8
Johns Hopkins 17 vs Gannon 6

Sunday, October 19

St Francis 14 at MIT 7
St Francis 11 at Harvard 3
Brown 2 at UCLA 14
Brown at UCI
Stanford 14 vs UCSC 2

Bucknell Invitational

Johns Hopkins 3 at Bucknell 10 Live Streaming Video
Gannon 1 vs Navy 15
Mercyhurst 16 vs Johns Hopkins 11
Navy 11 at Bucknell 6 Live Streaming Video

Tuesday, October 21

Johns Hopkins 11 at George Washington 8

Wednesday, October 22

Fordham 10 at St Francis 18
Occidental 6 at Cal Lutheran 5
Poman 5 vs Redllands 6
Whittier 16 vs Laverne 2
CMS 22 vs Cal Tech 5
UOP 4 at Stanford 10
LBSU 9 at UCI 12

Friday, October 24

Bucknell 9 at Princeton 11
UOP 5 at UC Davis 7
UCSD 9 at UCSB 10 5SDOT
Concordia 8 at UCI 13

Saturday, October 25

DII Easterns Fordham

1st Seed - Mercyhurst vs 4th Seed - Salem International
2nd Seed - Gannon 13 vs 3rd Seed - Queens 11
Queens vs Salem International 3rd Place
Mercyhurst 10 vs Gannon 5 1st Place

DIIl Easterns Johns Hopkins

Johns Hopkins University (A) 22 vs Connecticut College (A) 8
Penn State Behrend College 21 vs Connecticut College (A) 12
MIT 17 (B) vs Washington & Jefferson College 6(B)
Johns Hopkins University 20 vs Penn State Behrend College 5
Washington and Jefferson 15 vs Connecticut College 10
MIT 21 vs Penn State Behrend 15

Brown 9 vs Bucknell 11
GW 7 at Princeton 17
Iona 10 at Princeton 13 OT
Brown 13 vs George Washington 8
UC San Diego 9 at LMU 10
UCLA 11 at Cal 10
Redlands 11 at Occidental 5
LBSU 7 at Stanford 13
Whittier 8 at CMS 11
Cal Lutheran 6 vs Pomona Pitzer 7
California Baptist 9 at Santa Clara 7
Air Force 7 at Santa Clara 9
Laverne 17 vs CalTech 10
CMS 8 vs Chapman 7

Sunday, October 26

DIIl Easterns Johns Hopkins

W & J 9 vs Penn State Behrend 12 3rd Place
Johns Hopkins 20 vs MIT 15 1st Place
W & J 17 vs Connecticut 10 4th Place

Brown 11 vs Navy 7
Navy 8 at Princeton 6 Streaming Video
Air Force 10 at UC Davis 12
LBSU 9 vs UC Davis 7
UCLA 14 at UOP 2
LBSU 12 vs Air Force 9 (scoresheet)
Santa Clara 6 at California 17
Pepperdine 5 vs USC 14

Monday, October 27

Tuesday October 28

Wednesday, October 29

Occidental 12 at Whittier 10
CMS 7 at Pomona 6
Redlands 12 at Chapman 7
Redlands 24 vs Cal Tech 1

Thursday, October 30

Stanford 12 at UC Davis 4
Pepperdine 8 at LBSU 7
MIT 10 at Brown 15

Friday, October 31

Loyola Marymount 14 vs. Santa Clara 8


NOVEMBER VARSITY GAMES

*Email scores to scores@waterpoloplanet.com

Saturday, November 1

LMU 8 at UC Davis 4
UCSB 8 at Cal 11
UCLA 3 at USC 6
Claremont 10 at Occidental 14
Redlands 14 vs UC Santa Cruz 8
Redlands 17 vs LaVerne 4
Cal Lutheran 19 vs Cal Tech 3
Pomona 8 vs Whittier 5
UCI 5 at Stanford 14
Riverside CC at CMS 4:30
Cal Baptist 16 at Chapman 8

Sunday, November 2

UCSB 11 at UOP 10 OT
Pomona Pitzer 7 at UCSD 14
Stanford 19 at Santa Clara 7
St Francis 10 vs Bucknell 4
UC Santa Cruz 8 vs UCSD 19

Monday, November 3

Wednesday, November 5

Redland 15 at Whittier 5
Occidental 26 vs Cal Tech 4
Pomona 11 vs Laverne 9
Cal Lutheran 8 vs Claremont 5

Friday, November 7

CWPA Southern Divisionals Princeton

#1 7th Seed - George Washington 11 vs 10th Seed - Salem International 1
#2 8th Seed - Washington & Jefferson 8 vs 9th Seed - Penn State Behrend 7

UOP 6 at USC 12
UCSD 9 at UC Davis 6
UC Irvine 10 at UCLA 12

Saturday, November 8

CWPA Northern Divisionals MIT

#1 1st Seed - Brown 12 vs 8th Seed - Connecticut 8
#2 4th Seed - Harvard 7 vs 5th Seed - MIT 9
#3 2nd Seed - St. Francis 19 vs 7th Seed - Queens 6
#4 3rd Seed - Iona 8 vs 6th Seed - Fordham 7
#5 Harvard 20 vs Connecticut 4
#6 Brown 11 vs MIT 4
#7 Fordham 13 vs Queens 7
#8 St Francis 17 vs Iona 6

CWPA Southern Divisionals Princeton

#3 3rd Seed - Bucknell 16 vs 6th Seed - Gannon 5
#4 2nd Seed - Princeton 17 vs George Washington 7
#5 1st Seed - Navy 21 vs Washington and Jefferson 5
#6 4th Seed - Mercyhurst 7 vs 5th Seed - Johns Hopkins 11
#7 Salem 3 vs Washington and Jefferson 6
#8 Penn State Behrend 4 vs George Washington 14
#9 Bucknell 4 vs Princeton 8
#10 Navy 16 vs Johns Hopkins 6
#11 Gannon 6 vs George Washington 11
#12 Mercyhurst 12 vs Washington & Jefferson 4

Air Force 6 at LMU 16
Air Force 8 vs Chapman 4
Chapman 4 at LMU 19
Cal 10 at USC 11
LBSU 12 at UCSB 13 2OT
Stanford 9 at Pepperdine 3
Concordia 6 at Pepperdine 14
UCSD 14 at Santa Clara 9
Occidental 14 at LaVerne 3
Redlands 15 vs CMS 12
Cal Lutheran 13 vs Whittier 11

Sunday, November 9

CWPA Northern Divisionals MIT

Queens 16 vs Connecticut 15 (SDOT) 7th Place
Harvard 8 vs Fordham 10 5th Place
Iona 12 vs MIT 11 3rd Place
Brown 5 vs St Francis 15 1st Place

CWPA Southern Divisional Princeton

Salem 5 vs Penn State Behrend 14 9th Place
Gannon 9 vs Washington and Jefferson 4 7th Place
George Washington 9 vs Mercyhurst 8 5th Place
Bucknell 9 vs Johns Hopkins 11 3rd Place
Princeton 12 vs Navy 11 1st Place Webcast

Cal 19 at Pomona Pitzer 3
Stanford 4 at UCSB 5
UC Irvine 9 at Pepperdine 12
UCSD 8 at UCLA 11
Air Force 10 at CMS 6
Air Force 16 at LaVerne 6

Tuesday November 11

Wednesday, November 12

Thursday November 13

LMU 9 at Long Beach State 10

Friday November 14

SCIAC Championship Cal Lutheran

#1 2nd Seed Pomona-Pitzer 16 vs. 7th Seed La Verne 3
#2 3rd Seed Occidental 3 vs. 6th Seed Whittier 4
#3 1st Seed Redlands 23 vs. 8th SeedCal Tech 2
#4 4th Seed Cal Lutheran 8 vs. 5th Seed Claremont-Mudd-Scripps 7

Saturday, November 15

SCIAC Championship Cal Lutheran

#5 LaVerne 5 v Occidental 17
#6 Cal Tech 2 v Claremont-Mudd-Scripps 19
#7 Pomona Pitzer 7 v Whittier 5 Semi-Final
#8 Redlands 11 v Cal Lutheran 13 Semi-Final

UC Davis 6 at Santa Clara 5
Cal 11 at LBSU 10 SDOT
USC 6 at Stanford 5
UCLA 11 at UCSB 4
UOP 9 at UCI 10

Sunday, November 16

SCIAC Championship Cal Lutheran

#9 La Verne13 v Cal Tech 5 7th Place
#10 Occidental 7 v CMS 6 5th Place
#11 Whittier 5 v Redlands 10 3rd Place
#12 Pomona Pitzer 12 v Cal Lutheran 9 1st Place

Cal 8 at UCI 6
Pepperdine 10 at UCSB 9
UOP 6 at LBSU 13
UC Santa Cruz 3 at Santa Clara 17

Tuesday November 18

Wednesday, November 19

Friday November 21

CWPA Easterns Navy

#1 South 1st Seed - Princeton 13 vs North 4th Seed - MIT 11
#2 North 2nd Seed - Brown 12 vs South 3rd Seed - Johns Hopkins 6
#3 North 1st Seed - St. Francis 10 vs South 4th Seed - Bucknell 8
#4 South 2nd Seed - Navy 14 vs North 3rd Seed - Iona 10

WWPA Championships at Claremont

#1 No.7 Claremont 10 vs. No.10 UC Santa Cruz 7
#2 No.8 Pomona 10 vs. No.9 Chapman 6
#3 No.4 Redlands 9 vs. No.5 Santa Clara 10
#4 No.3 UC Davis 6 vs. No.6 Air Force 4
#5 No.2 UC San Diego 24 vs. Claremont 8
#6 No.1 LMU 12 vs Pomona Pitzer 3

Saturday, November 22

CWPA Easterns Navy

#5 MIT 9 vs Johns Hopkins 10
#6 Iona 10 vs Bucknell 11
#7 Princeton 15 vs Brown 9
#8 7:00 St Francis 10 vs Navy 11

WWPA Championships at Claremont

#7 Redlands 13 vs. LUC Santa Cruz 5
#8 Air Force 12 vs. Chapman 4
#9 UC San Diego 10 vs. UC Davis 9 (Semifinals)
#10 LMU 12 vs Santa Clara 8 (Seminfinals)
#11 Redlands 11 vs. Pomona Pitzer 5 (Consolation Semifinals)
#12 Air Force 13 vs. Claremont 9(Consolation Semifinals)

UCLA 5 at Pepperdine 9 Streaming Video
Stanford 9 at Cal 8

Sunday, November 23

CWPA Easterns Navy

#9 Iona 9 vs MIT 10 7th Place
#10 Johns Hopkins 6 vs Bucknell 12 5th Place
#11 St Francis 11 vs Brown 8 3rd Place
#12 Princeton 6 vs Navy 9 1st Place

Navy

WWPA Championships at Claremont

#13 Chapman 6 vs. UC Santa Cruz 10 (9th Place)
#14 Claremont 6 vs. Pomona Pitzer 5 (7th Place)
#15 Air Force 11 vs. Redlands 13 (5th Place)
#16 UC Davis 8 vs. Santa Clara 6 (3rd Place)
#17 UC San Diego 10 vs. LMU 12 (1st Place)

LMU

Stanford 9 at Cal 8
UCI 4 at LBSU 7
Cal 10 vs Pacific 7

Monday, November 24

Cal at UOP 12:00

Tuesday November 25

Friday, November 28

MPSF Championships Pepperdine

#1 USC 8 vs. #8 UC Irvine 6
#2 Stanford 13 vs. #7 Long Beach State 7
#3 Pepperdine 10 vs. #6 UC Santa Barbara 6
#4 UCLA 11 vs. #5 California 8

Saturday, November 29

MPSF Championships Pepperdine

#5 UC Irvine 13 vs Cal 12 SDOT
#6 Long Beach State 12 vs UCSB 13 SDOT
#7 USC 9 vs UCLA 5
#8 Stanford 7 vs Pepperdine 8 OT

Sunday November 30

MPSF Championships Pepperdine

#9 7th place Cal 13 vs Long Beach State 9
#10 5th place UCI 7 vs UCSB 9 (OT)
#11 3rd place UCLA 7 vs Stanford 10
#12 1st Place USC 3 vs Pepperdine 2


USC

Stanford 

DECEMBER VARSITY GAMES

*Email scores to scores@waterpoloplanet.com

Monday December 1

Men's NCAA Championship

Saturday, December 6

Semifinal #1 USC 14 vs. US Naval Academy 9 Watch Game Live and Live Stats

Game 1 Teams 1 2 3 4 F Team Info
USC #1 USC 1 5 5 3 14 Home
Roster
Schedule
Navy #4 Navy 3 1 4 1 9 Home
Roster
Schedule


Semifinal #2 Stanford 6 vs.LMU 5 Watch Game Live and Live Stats

Game 2 Teams 1 2 3 4 F Team Info
Stanford #2 Stanford 1 2 1 2 6 Home
Roster
Schedule
LMU #3 LMU 2 1 2 0 5 Home
Roster
Schedule

Sunday, December 7

1:00 PM PT US Naval Academy 4 vs. LMU 11 3rd Place

Game 3 Teams 1 2 3 4 F Team Info
LMU #3 LMU 4 5 1 1 11 Home
Roster
Schedule
Navy #4 Navy 1 0 1 2 4 Home
Roster
Schedule


3:00 PM PT USC 7 vs. Stanford 5 Championship Game Live on CBSC TV

Game 4 Teams 1 2 3 4 F Team Info
USC #1 USC 1 3 2 1 7 Home
Roster
Schedule
Stanford #2 Stanford 2 0 1 2 5 Home
Roster
Schedule

 


WATER POLO PLANET.COM: the Alternative Voice    www.waterpoloplanet.com